کتاب‌های پرفروش مرداد ماه در شعب کتابشهر ایران

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۴ شهریور ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 12 دقیقه

دومین ماه از تابستان سال 1400 را با کرونا و قرنطینه خانگی و عقب افتادن کارها تمام کردیم. کلی برنامه برای محرم امسال داشتیم که با درگیر شدن همکاران‌مان به نوع دلتای این ویروس متاسفانه فرصت اجرای آن‌‌ها را پیدا نکردیم. ما ماندیم و حسرت کارهایی که برای حسین (ع) باید می‌کردیم. گزارش پرفروش‌های این ماه را هم با چند روز تاخیر برای‌تان آماده کرده ایم. قبل از توصیه به خواندن این گزارش از شما می‌خواهیم تا برای همه کتابشهری‌‌ها آرزوی سلامتی کنید.

هر کتابی پرفروش می‌شود!

کتاب‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید همگی با تلاش کتابفروشان هر شعبه از کتابشهر ایران به پرفروش رسیده‌اند و هر کدام داستان مخصوص به خودش را دارد. کتاب‌هایی که وقتی وارد لیست پرفروش‌ها شدند یعنی دست خواننده‌های بسیاری را گرفته و به دنیای خودشان کشانده اند. تفاوتی ندارد که چه کتابی باشد، هر کتاب دنیایی دارد که فقط با خواندن آن می‌توان به آن وارد شد. هر کتاب را برای شما معرفی می‌کنیم تا بیشتر با آن‌ها آشنا بشوید و اگر دلتان خواست آن‌ها را بخوانید.

پرفروش‌های کتابشهر مشهد؛

1. مجموعه قایم موشک با تصاویر پنهان
مجموعه 8جلدی «قایم موشک با تصویرهای پنهان» براساس این باور پدید آمده است که فرآیند آموزش تنها بر پایه متن استوار نیست. همه فعالیت‌های انسانی، آموزش خاص خود را در پی دارند. این فعالیت‌ها به خصوص زمانی موثرترند که هدفمند و متمرکز باشند و درعین حال هیجان انگیز و لذت‌بخش. این مجموعه به کوشش فرزانه کریمی و تصاویری از فریدون حقیقی و توسط موسسه نشر و تحقیقات ذکر روانه بازار شده است.

2. مامان من کو؟
جوجه اردک کوچولو همه‌جا را دنبال مادرش می‌گردد، اما هیچ‌کس نمی‌تواند به او کمک کند. آیا او می‌تواند مادرش را پیدا کند؟ این داستان ساده و جذاب با استفاده از شخصیت‌های دوست‌داشتنی و تصاویر زیبا نخستین کلمات را به کودکان شما می‌آموزد. نویسنده این کتاب کیت ایتون و مترجم آن هم فرهود مذهبی فرد است. «مامان من کو؟» توسط انتشارات شهر قلم به کتابفروشی‌ها روانه شده.

3. چرم ساغری
رمان چرم ساغری در سال 1831 توسط رمان نویس و نمایش نامه نویس فرانسوی اونوره د بالزاک (1899-1799) نوشته شده است. در اوایل قرن نوزدهم در پاریس ، داستان مرد جوانی را روایت می کند که یک قطعه جادویی از چرم را پیدا می کند که تمام خواسته های او را برآورده می کند. با این وجود ، برای هر آرزوی اعطا شده ، بخشی از انرژی بدنی وی کم می شود و مصرف می کند. این کتاب را با ترجمه محمود اعتمادزاده که توسط نشر علمی و فرهنگی منتشر شده است بخوانید.

4. رمان لم یزرع
این کتاب که برگزیده نهمین جایزه ادبی جلال آل احمد است سعی کرده به نوعی مظلومیت شیعیان عراقی در طول هشت سال دفاع مقدس را نیز به تصویر بکشد. نویسنده این کتاب محمدرضا بایرامی است و این کتاب توسط انتشارات نیستان به بازار عرضه شده است.

5. آبنبات هل دار
داستان را محسن که ته تغاری یک خانواده ی پنج نفره است روایت می کند و فضای داستان در یکی از محله های قدیمی بجنورد، در سایه سار محبت مادربزرگی پیر و فرتوت اتفاق می افتد. محسن است و بازیگوشی و ماجراجویی که این نوستالژی دهه شصتی را با کارهای شیطنت آمیزش پر از خنده و شادی می کند. نویسنده این داستان طنز مهرداد صدقی است و این گتاب توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

پرفروش‌های کتابشهر بوشهر؛

1. مجموعه «یک داستان تخیلی با مفهوم قرآنی»
«تازه چه خبر»، «ماجرای سیب قرمز»، «کیک امانتی»، «مسابقه کوفته‌پزی»، «که این‌طور»، «شلوپی»، «راز پاپاپا» و «آش آشتی کنان» کتاب‌های این مجموعه هشت‌جلدی هستند. در هرکدام از این داستان‌ها نویسنده تلاش کرده است یکی از مفاهیم قرآنی را ترسیم و برای کودکان ملموس کند، به‌طوری‌که در پایان، کودک را آماده پذیرش نکته مورد اشاره در داستان می‌کند و با طرح آیه قرآنی مورد نظر، کودک با یک آیه آشنا شده و کاربرد آن‌ را از خلال داستانی که طراحی شده، درک می‌کند. این مجموعه توسط انتشارات به نشر به چاپ رسیده است و نویسنده آنها خانم کلر ژوبرت است.

2. «نا» زندگی نامه داستانی شهید محمدباقر صدر
مریم برادران ساعت‌ها و روزها، خوانده و دیده و شنیده و سپس با قلمی روان و صمیمی به روایتِ خوانده‌ها و دیده‌ها و شنیده‌هایش از زندگی مردی پرداخته که او را تنها با نام دو کتابش فلسفتنا و اقتصادنا می‌شناخته. کتاب «نا» روایتی واقع‌نما، مستند و پرجزئیات از شهید صدر است و چه‌بسا همین دوری از زیاده‌پردازی و اغراقگری مهم‌ترین ویژگی این اثر باشد. این کتاب توسط انتشارات دارالصدر به چاپ رسیده.

3. کهکشان نیستی
کهکشان نیستی نام رمانی است که بر اساس حیات 81 ساله‌ی آیت الحق سید علی قاضی طباطبایی توسط محمد هادی اصفهانی در شهر نجف اشرف به رشته ی تحریر آمده است، نویسنده در آن سعی نموده که زندگی آیت الله سیدعلی قاضی را ازبدو ورود به نجف و آشنایی ایشان با اساتیدشان و همچنین نحوه تربیت و سیر و سلوک و تربیت شاگردان ایشان را به طور مستند داستانی به رشته تحریر درآورده و به تصویر کشد. این کتاب به نویسندگی محمدهادی اصفهانی و توسط نشر فیض فرزان به چاپ رسیده.

4. انسان 250ساله
حلقه دوم از سلسله سخنرانی‌های رهبر انقلاب اسلامی با نام «انسان 250 ساله» به موضوع زندگی سیاسی ـ مبارزاتی امامان معصوم(ع) می‌پردازد. ایشان طرح کلیدی انسان 250 ساله را در سال 1365 و در کنگره جهانی امام رضا علیه‌السلام تیرماه 1365 مطرح نمودند که تصویری تازه از حرکت ائمه ترسیم می‌نمود. حرکتی یکپارچه و پیوسته به‌سوی مقصدی واحد. این کتاب توسط انتشارات صهبا به چاپ رسیده است.

5. تخت خوابت را مرتب کن
کتاب تخت خوابت را مرتب کن با نثری روان نظم شخصی و آثار شگرف آن را گوشزد می کند.اگر به زندگی از دید سخت و طاقت فرسایی بنگریم دقیقا گذر روز و روزگارمان با دشواری همراه خواهد بود. اگر از همان آغازین ساعات روز با انرژی و سرخوشی روز را شروع کنیم و در اندیشه اصلاح و پیشرفت باشیم تا پایان روز این حس خوب را احوالات خود نمایان خواهیم یافت.تمام کارهای بدیهی و پیش پاافتاده طوری اثر دومینویی در رفتار شما می گذارند که آگاهی از آنها شما را به وجد خواهد آورد. این کتاب توسط نشر کوله پشتی به چاپ رسیده.

پرفروش‌های کتابشهر نوجوان؛

1. زیباترین عید؛ زیباترین جشن
این کتاب روایت حضور بچه‌ها در جشن‌های عید غدیر و فعالیت‌های آن‌هاست که هر ساله یاد غدیر را زنده نگه می‌دارند و با توجه به سنشان از معارف بیشتری نسبت به قبل برخوردار می‌شوند. انتشارات کتاب جمکران، دو کتاب «زیباترین جشن» و «زیباترین عید» را در یک جلد منتشر کرده است،‌ به نحوی که دو کتاب با چرخاندن کتاب قابل خواندن هستند. با این ایده، مخاطب هم روایت کودکان حاضر در واقعه غدیر را می‌خواند و هم با فعالیت بچه‌های امروزی برای برپایی جشن‌های غدیر آشنا می‌شود. دو صفحه میانی کتاب نیز تلفیق حضور امروزی و دیروزی مردم در واقعه غدیر است.

2. بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد
بچه، شتری است که عاشق خاطره‌جمع‌کردن است؛ اما دوستش آدی فقط دنبال بازیگوشی است. در این کتاب اگر با او همراه شوید با کلی خاطره پرهیجان آشنا شوید. بچه لابه‌لای خاطراتش از مرد مهربان و قصه غدیر هم می‌گوید. این کتاب داستانی جذاب است که درون‌مایه دینی دارد و کودکان را هم با تاریخ اسلام آشنا می‌کند و هم کمک می‌کند تا خلاقیت‌شان تقویت شود. کتاب بچه ای که نمی خواست آدم باشد! برای کودکان جذاب است و روایتی از واقعه‌ عظیم غدیر را هم برای آنها روایت می‌کند. انتشارات قبسات این کتاب را چاپ کرده است.

3. یک روز بعد از حیرانی
فاطمه سلیمانی خالق اثر به سپیدی یک رویا، نویسنده جوانی که در سال های اخیر توانسته با ذوق و قریحه خود فصلی تازه در فضای ادبیات داستانی دینی در ایران بازگشایی کند و آثاری را با زاویه دیدی خلق کند که تا پیش از این نویسندگان این حوزه کمتر به آن دست پیدا کرده بودند. این‌بار قلم این نویسنده خوش ذوق انقلابی برای شهید مدافع حرم دهه هفتادی محمرضا دهقان می نویسد. ناشر این کتاب نشر شهید کاظمی است.

4. یادت باشد
کتاب یادت باشد نوشته‌ی محمدرسول ملاحسنی کتابی درباره زندگی شهید مدافع 26 ساله حرم، حمید سیاهکلی مرادی به روایت همسر22 ساله‌اش، فرزانه سیاهکلی مرادی است.

5. من میترا نیستم
راز درخت کاج برای بسیاری از خوانندگان ادبیات انقلاب اسلامی آشناست. سرکار خانم رامهرمزی اولین بار در سال 1388 این کتاب را نوشتند و آن را منتشر کردند. نویسنده خودش می‌گوید؛ «بعد از نوشتن زندگی­نامه شهید کمایی بارها در جمع خوانندگان کتاب قرار گرفتم و سوالات آنها را پیرامون مطالب کتاب شنیدم.» به همین خاطر و دلیل پاسخگویی به سوالات و ابهامات خوانندگان تصمیم می‌گیرد تا مجدد کار تحقیق و پژوهش را از سر بگیرد و اطلاعات کتاب را تکمیل کند. به همنی خاطر پس از یک دهه کتاب «من میترا نیستم» را تدوین و چاپ کرده که همان نسخه تکمیل شده کتاب من میترا نیستم است!

پرفروش‌های کتابشهر زاهدان؛

1. 313پیام از نهج البلاغه
امروزه پیامک و ارسال پیامک به یک موضوع روزمره مردم خصوصاً نوجوانان و جوانان در تمامی مقاطع سنّی به خصوص در مناسبتهای اسلامی شده است. آنچه در پیش رو دارید، دربردارنده 313 پیام و حدیث اخلاقی از فرمایشات و کلمات قصار امیرالمؤمنین علی علیه السلام در نهج البلاغه پیرامون مسائل مهم اخلاقی می باشد که توسط انتشارات جمکران به چاپ رسیده.

2. صحیفه سجادیه
دعاهای بی‌نظیر صحیفه سجادیه که راهنمایی است برای گفتگوی بهتر با خدا هم نیاز به معرفی ندارد. بعد از قرآن و نهج البلاغه به سراغش بروید. مخصوصا با ترجمه آقای رضایی که ترجمه تایید شده آیت الله خامنه‌ای هم هست و بسیار روان و خواندنی است.

3. گنجینه مفاتیح دانشجویی
ین مجموعه که در قطع پالتویی و به شکلی بسیار زیبا چاپ شده است شامل قرآن حکیم، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، مفاتیح الجنان، اجوبه الاستفتائات و دیوان حافظ می باشد.

4. مجموعه بخون و بچین
مجموعه کتاب‌های بخون بچین کتابهای هستند که در کودک شما میل به کتاب‌خوانی را افزایش می‌دهد چرا که در این کتاب‌ها داستان کتاب نوشته شده و در مقابل همان داستان تصویر آن داستان ارائه شده که فرزند شما می‌تواند با چیدن پازل آن تصویر ماندگاری آن داستان در ذهن کودک شما دوچندان شود.  این کتاب توسط انتشارات آریانوین به چاپ رسیده است.

پرفروش‌های کتابشهر شهرکرد؛

1. مجموعه دو جلدی سلام بر ابراهیم
کتاب سلام بر ابراهیم که دو جلدی است. «سلام بر ابراهیم» کتابی است که در قالب زندگینامه ای مختصر و 69 خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقود الاثر «ابراهیم هادی» منتشر شده است. این نوشتار حاصل بیش از پنجاه مصاحبه از خانواده، یاران و دوستان آن شهید است که همگی نگارنده را در گردآوری این مجموعه ارزشمند یاری رساندند.

2. شاهرخ حر انقلاب اسلامی
کتاب «شاهرخ حر انقلاب اسلامی» به تازگی توسط گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی در بهار 89 منتشر شده است. این کتاب با قلمی روان و ساده به بیان خاطرات مربوط به سردار شهید مفقود الاثر، شاهرخ ضرغام از شهدای فدائیان اسلام می پردازد. گردآورندگان در مقدمه این کتاب اشاره می نمایند؛ «قصد ما بر این بود که زندگی این ره یافته وصال و این سردار بی مزار و این پهلوان شجاع را که نزدیک به سه دهه از پروازش به آسمان می گذرد، بی کم و کاست بیان کنیم.»

3. عارفانه
«عارفانه» زندگینامه و خاطرات شهید عارف احمدعلی نیّری است که به همت گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی گردآوری شده است.

4. اجاره نشین خیابان الامین
کتاب «اجاره‌نشین خیابان الامین» اثری رمان‌ گونه و دراماتیک اما کاملا مستند به قلم علی اصغر عزتی پاک است.
این کتاب روایت زندگی شخصیتی شگفت انگیز به نام «جمال فیض‌اللهی» است که کرامتی از حضرت رقیه (س) وی را متحول و مجاور حرم خویش می‌ کند بعدها با شروع نا آرامی‌ های سوریه و ظهور داعش وی عضو هسته اولیه مدافعین حرم می‌ شود. مشاهدات جمال از جنایت‌ های داعش و روایت وی از شکل‌ گیری هسته اولیه مدافعان حرم و ده‌ ها ماجرای مستند و شگفت‌ انگیز دیگر و نیز نثر روان علی‌اصغر عزتی پاک اثری جذاب و خواندنی را شکل می‌ دهند.

5. انسان 250ساله
چند خط بالاتر برای شما معرفی‌اش کرده ایم.

پرفروش‌های کتابشهر بهارستان؛

1. بچه‌های فرات
«لیلا قربانی» در داستان بلند « بچه های فرات » ماجرای نوجوانانی را روایت می‌کند که آوازه‌ی امام حسین (ع) و عزیمت او به کوفه به گوششان خورده و می‌کوشند در زمره یاران او باشند. آن‌ها شنیده‌اند که دعوت‌کنندگان امام (ع) حالا پشت او را خالی کرده‌اند. داستان از تردید بزرگترها می‌گوید و از ترس‌ها و طمع‌هایشان، از عزم نوجوانان پاک‌سرشت می‌گوید و از شجاعت و همدلی‌شان.  این کتاب توسط انتشارات جمکران به چا رسیده است.

2. پدر، عشق و پسر
کتاب پدر، عشق و پسر فرازهایی از زندگی حضرت علی اکبر بن الحسین علیه السلام به تصویر کشیده می شود. وقایع از زاویه ی اول شخص و از زبان اسب آن حضرت «عقاب» روایت می شود و مخاطب راوی در داستان، لیلی بنت ابی مرّه مادر گرامی حضرت علی اکبر (ع) است. نویسنده این کتاب سید مهدی شجاعی است و توسط انتشارات نیستان به چاپ رسیده است.

3. فلیبک الباکون
مجموعه کتاب های «فلیبک الباکون» در دو بخش تدوین یافته است، بخش اول آن به مصائب امام حسین (ع) و حادثه کربلا پرداخته، و بخش دوم آن به گوشه هایی از مصائب امیر المومنین و صدیقه طاهره سلام الله علیهما و بقیه معصومین اشاره می کند. این کتاب جلد اول از بخش اول است، که به توسلات اصحاب سید الشهداء پرداخته شده است.

4. همرزمان حسین
در کتاب همرزمان حسین (ع)، ده گفتار از حضرت آیت الله‌العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی) در تحلیل مبارزات سیاسی امامان معصوم (علیهم‌السّلام) می خوانید. عالمان و اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان، تحقیقات گسترده‌ای را به منظور تحلیل دوران 250 ساله‌ی امامت ائمّه‌ی معصوم (علیهم‌السّلام) انجام داده‌اند. برخی بکلّی راهی غلط را پیموده‌اند و این بزرگواران را به مرتبه‌ی عالمان و عابدان زمان خود تقلیل داده‌اند و هرگونه تأثیر اجتماعی و سیاسی را از ایشان سلب کرده‌اند.

5. شماس شامی
مجید قیصری در کتاب شماس شامی، واقعه عاشورا را از زبان یک غیر مسلمان مطرح می‌کند و همین موضوع باعث شده است تا کتاب بدون هیچ جانب‌داری مسائل پس از حماسه‌ی عاشورا را بیان کند. این نگاه تازه بر جذابیت این کتاب افزوده است. بدون شک داستان اجازه ندارد تاریخ را تحریف کند، اما این توان و ظرفیت را دارا است که تاریخ را از زاویه‌ای نو به روایت بنشیند، گویی که آن را دوباره می‌آفریند. در کتاب شماس شامی، برهه‌ای از تاریخ مکرر، باز هم تکرار می‌شود و هنوز نامکرر است.

همه این کتاب‌ها در کتابفروشی‌ها و شعب کتابشهر ایران موجود هستند. در ضمن گزارش ماه‌های گذشته را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید.