زاهدان صاحب «کتابشهر» شد

user photo
سمیه عظیمی
۱۹ خرداد ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

یک کتابفروشی در زاهدان!

به گزارش روابط عمومی کتابشهر ایران این بار زاهدان شاهد افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب و محصولات فرهنگی بود. در این مراسم که علاوه‌بر افتتاح فروشگاه، رونمایی از کتاب «امین آراء» نیز انجام شد، علاوه‌بر راوی و نویسنده کتاب، خانواده محترم شهید ترور محمد گلدوی و علیرضا کمیلی دبیر اتحادیه امت واحده نیز حضور داشتند.

تضارب آرا و هم‌اندیشی در کتابشهر؛

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام باقربیک مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان سیستان و بلوچستان در سخنان کوتاهی ضمن خیرمقدم به حضار اظهار داشت: امیدوارم در شهرهای دیگر استان هم شاهد افتتاح کتابشهر باشیم. چرا که کتابشهر می‌تواند بهترین مکان برای تضارب آراء، هم اندیشی و کتابخوانی باشد.
علی اسماعیلی، مدیرعامل مجموعه کتابشهر ایران نیز از توسعه کمی و کیفی ویترین کتب جبهه فرهنگی انقلاب و پاتوق سازی برای فعالان عرصه هنر، اندیشه و ادبیات به‌عنوان ماموریت کتابشهر نام‌برد و ابراز امیدواری کرد این اهتمام و تلاش دلگرمی بیشتر مولفین و ناشران این جبهه را فراهم نماید.

دوری از فرهنگ غربی؛

علیرضا کمیلی فعال اجتماعی و دبیر اتحادیه امت واحده با بیان این‌که انسان‌ از ساحت‌های مختلف حس، خیال، عقل، قلب و ... تشکیل شده است، افزود: ساحت‌های مختلف ادراکات متفاوتی را برای ما رقم می زنند و در دوره مدرن، ساحت خیال و وهم در انسان چندین برابر گذشته فربه شده و متاسفانه انسان را در همان ساحت متوقف کرده است که این مهم‌ترین دشمن کتابخوانی است. وی ادامه داد: سازوکار ساحت خیال به‌گونه‌ای است که با مشاهده تصاویر و تجلی آن در ذهن ما تاثیر می‌گذارد و نکته مهم اینجاست که این تصاویر رفتارسازند و درواقع می‌توان گفت که این تصاویر ذهنیت، جهت‌گیری و رفتار انسان مدرن را تشکیل می‌دهند. برای مثال اگر از جوانانی که سبک زندگی و پوشش و مرجعیت های فکری شان عوض شده و به سمت سبک زندگی غربی سوق پیدا کرده‌اند بپرسیم کدام نظریه از کدام اندیشمند یا فیلسوف غربی را مطالعه کردی که به این نتیجه رسیدی؟! معمولا نه نظریه را می‌شناسد و نه اندیشمند را می‌تواند نام ببرد! یعنی الزاما استدلال و فکر و اندیشه منجر به تغییر رفتار انسان‌ها نمی‌‌شود. این فعال اجتماعی گفت: امروزه به دلیل این‌که کودکان با مشاهده دائمی انیمیشن‌ها و فیلم‌ها بزرگ می‌شوند و قوه تخیل ایشان روز به روز فربه تر می‌شود. لذا نسل‌هایی تربیت می‌شوند که در ساحت عقل عملی و اراده ضعیفند. وی شبکه اجتماعی اینستاگرام را مثال تام و تمام تکثر و تشتت انسان مدرن نامید و گفت: شاید مکرر تجربه کرده باشیم هنگام استفاده از اینستاگرام در مدت زمان کوتاهی به‌صورت متوالی ناراحت و خوشحال می‌شویم و می‌دانیم این تصاویر در ذهن ما استدلالی را بیان نمی‌کنند و امری را رد یا تایید نمی‌کنند و صرفا عواطف و احساسات را تبدیل به گرایش می‌کنند. و علت این‌که رهبر معظم انقلاب این‌گونه حکیمانه بر مسئله هنر تاکید می‌کند این است که امکان اثرگذاری بر جوانان صرفا با استدلال ممکن نیست. علیرضا کمیلی ادامه داد: البته اصل بر این است که با مطالعه، مباحثه و تحلیل به ساحت فکر، تامل و طمانینه ارتقاء پیدا کنیم. لذا این نقطه‌ای است که نیاز به کتاب بیش از پیش واضح می گردد و تا زمانی‌که ساحت عقل بزرگ نشده و بر ساحت خیال غلبه نکند می‌توان مردم را فریب داد، موج‌های عاطفی و احساسی ایجاد کرد و آرای ایشان را در انتخابات جابجا نمود. دبیر اتحادیه امت واحده افزود: کتابشهر باید ملاحظات بومی مناطق را نیز رعایت نموده و در این کتابفروشی‌ها نباید کتاب‌هایی که تحریک‌کننده عقاید برادران اهل سنت است وجود داشته باشد بلکه باید فضای فکر و اندیشه و عقلانیت و استدلال حاکم و کتابشهر مرکز جدی تقویت انسجام قومی و مذهبی در کشور باشد. لذا امیدوارم در این مکان شاهد مراجعه بیشتر برادران اهل سنت، رونمایی و نقد کتب ایشان نیز باشیم. این فعال اجتماعی در پایان در خصوص کتاب «امین آراء» نیز گفت: متاسفانه ما ملتی هستیم که اهل نوشتن نیستیم؛ تک‌نگاری‌های شخصی بسیار مهم است و تاثیر این نوشته‌ها بر مخاطب بسیار بیشتر از سخنرانی است. لذا کار آقای شرفخانلو از این نظر حائز اهمیت است و به نویسنده محترم پیشنهاد می‌دهم در چاپ‌های بعدی، ساختار نظارت شورای نگهبان و ساختار اجتماعی رای در منطقه را نیز به کتاب اضافه نمایند.

رونمایی از یک کتاب انتخاباتی؛ امین آراء!

حسین شرفخانلو راوی و نویسنده کتاب «امین آراء» که برزای حضور در مراسم از خوی عازم زاهدان شده بود گفت: از زمانی که به سن رای رسیدم وارد چرخه نظارت بر انتخابات نیز شدم و سال 78 تا 98 در همه انتخابات‌ها ناظر معمولی، ناظر مسئول، سرناظر یا رئیس هیات نظارت شهرستان بودم و در طول این سال‌ها از مناظر مختلف انتخابات را تجربه کرده‌ام. انتخابات یک اتفاق مبارکی است و به تعبیر مقام معظم رهبری جشن تکلیف سیاسی ملت ایران است. وی در خصوص اهمیت روایت‌های شخصی نیز گفت: متاسفانه ملتی هستیم که خاطرات و تجربیاتمان را نمی‌نویسیم و همچنان سینه به سینه منتقل می‌کنیم لذا متاسفانه مشاهده می‌کنیم تعدادی از ضرب المثل‌های رسمی فارسی و بومی مناطق مختلف ما به مرور زمان از بین رفته است. مسئول هیات نظارت بر انتخابات شهرستان خوی افزود: سعی کردم سیر رشد ابزارهای اجتماعی را نیز در کتاب گزارش نمایم. به‌عنوان مثال در یکی از انتخابات‌ها پس از اتمام شمارش آراء در ساعت 3 صبح برای انتقال صندوق از شعبه اخذ رای به فرمانداری نیازمند اتومبیل بودیم لیکن هیچ‌یک از حاضران در شعبه اتومبیل نداشته و موبایل و تلفن هم برای ارتباط با فرمانداری موجود نبود. لذا به‌ناچار صندوق را بغل کرده و پیاده مسیر فرمانداری را طی کردیم! هرچند زمان زیادی از این خاطره نمی‌گذرد اما ممکن است باعث تعجب خواننده شود و اگر نوشته نشود قطعا این خاطره و خاطرات مشابه باقی نمی مانند. نویسنده کتاب افزود: علاوه بر انتخابات سعی کردم شهر خود را نیز توصیف کنم و  جزییاتی از دما، جغرافیا و خرده فرهنگ‌ها را نیز بیان نموده‌ام. نویسنده مطرح ادبیات پایداری در شمال‌غرب کشور با بیان این که در نگارش کتاب بنا را بر روایت گذاشتم نه قضاوت، افزود: سعی کردم تحلیل و قضاوت را به مخاطب بسپارم. وی ادامه داد: چهار کتاب قبلیم در حوزه دفاع مقدس و مدافعان حرم بود و به‌علت دغدغه‌ای که داشتم به سمت تاریخ شفاهی رفتم. مدیر آرامستان شهرستان خوی در انتها ضمن ادای احترام به خانواده محترم شهید محمد گلدوی به‌علت حضور در مراسم و تشکر از انتشارات شهید کاظمی به‌علت نشر به‌موقع کتاب «امین آراء» گفت: خاطرات خود در پنج سال مدیریت آرامستان شهرستان خوی که با شیوع کرونا نیز همزمان شد را آماده چاپ نموده‌ام و تا ماه‌های آینده روانه بازار خواهد شد.

در پایان مراسم از کتاب «امین آراء» که با همت «نشر شهید کاظمی» اخیرا روانه بازارشده با حضور میهمانان رونمایی و جشن امضای کتاب نیز برگزار شد. لازم به‌ذکر است فروشگاه کتابشهر زاهدان واقع در خیابان آزادی با مساحتی بالغ بر 140متر مربع، علاوه‌بر عرضه بیش از 4500 عنوان کتاب، لوازم‌التحریر و هدایای فرهنگی نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.