«کتابشهر شهرکرد» افتتاح شد

user photo
سمیه عظیمی
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

برای شهرکردی‌ها؛

به‌گزارش کتابشهر ایران، آئین افتتاحیه «کتابشهر شهرکرد» ساعت 16 روز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه با حضور محمدصادق کوشکی کارشناس سیاست بین‌الملل و استاد دانشگاه تهران، حجت الاسلام طاهری مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، علی اسماعیلی مدیرعامل کتابشهر، سیدمهدی میراحمدی مدیر فروشگاه و برخی از علاقه‌مندان حوزه کتاب در مکان کتابفروشی برگزار شد. در ابتدای مراسم، حجت الاسلام طاهری مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری ضمن خیرمقدم به مهمانان تاثیر مستقیم کتاب بر تحصیل علم حصولی را بیان و تکریم مطالعه و کتابخوان‌ها را مهم برشمرد. وی افزود: با توجه به انگیزه آقای میراحمدی امید است در مدت کوتاهی کتابشهر به پاتوقی برای کتابخوان‌ها تبدیل شود. مدیرکل تبلیغات اسلامی استان افزود: سپردن کار به جوانان باعث ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس در ایشان شده و رویش‌های جدیدی در عرصه فرهنگی را رقم خواهد زد. در ادامه علی اسماعیلی، مدیرعامل کتابشهر گفت: هدف کتابشهر شناسایی، آموزش و حمایت از جوانان فعال فرهنگی با دغدغه کتاب و مطالعه است و با عرضه محتوای مناسب با نام و نشان واحد برای مخاطب اعتمادسازی می‌نماید. وی ابراز امیدواری کرد با شبکه سازی و تربیت نیروی انسانی دغدغه‌مند شاهد افتتاح فروشگاه‌های مشابه در سایر شهرهای استان باشیم.

تاکید رهبر انقلاب بر کتابخوانی؛

در ادامه محمدصادق کوشکی کارشناس سیاست بین‌الملل و استاد دانشگاه تهران هدف خود ازحضور در شهرکرد برای افتتاح کتابفروشی را الگوبرداری از سیره مقام معظم رهبری و حضور نمادین و طویل‌المدت ایشان برای بازدید از نمایشگاه کتاب عنوان کرد. وی با طرح این سوال که چرا رهبر انقلاب مکرر بر توسعه کتاب و مطالعه تاکید دارند؟ افزود: رسول اکرم با ترویج آموزه‌های قرآنی، جامعه جاهلیت قبل از اسلام را چنان علاقه‌مند به کتاب و مطالعه نمود که بزرگترین و پررونق‌ترین کتابخانه‌های دنیا متعلق به تمدن اسلامی بود. این استاد دانشگاه ادامه داد: با مطالعه تاریخ ایران مشاهده می‌کنیم وقتی در اوج اقتدار بودیم که کتابخانه‌ها پر و پررونق بود. وی ادامه داد شمارگان و تنوع کتب چاپ‌شده، با توجه به جمعیت بیش از 85 میلیونی و نرخ سواد بیش از 80% زیبنده کشور نیست و رهبر انقلاب با مشاهده این اختلال برای اصلاح وضعیت جامعه تلاش می‌کنند. کوشکی، یکی از مهمترین مشکلات جامعه را احساس عدم نیاز به مطالعه دانست و افزود: یکی از مهمترین شاخص‌ها برای سنجش میزان قدرت ملت‌ها کتابخوانی و تنوع عناوین کتاب است. وی با بیان آمار یازده برابری فروش لوازم آرایشی نسبت به کتاب در تهران بیان مشکلات مالی و گرانی کتاب به عنوان علت کم بودن نرخ مطالعه در جامعه را نادرست دانست. هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه گفت: زودباوری، ساده‌لوحی، توجه شایعات و انتخاب‌های نادرست از نتایج بی توجهی به مطالعه و کتاب است. وی در پاسخ به توجیه عده ای که حضور در فضای مجازی را جایگزین کتابخوانی معرفی می‌کنند گفت: فضای مجازی صرفا تنقلات را برای ما تامین می‌کند وغذای مفید و موثری در اختیار ذهن ما قرار نمی‌دهد. وی افزود: اگر فضای مجازی و کتب الکترونیکی جایگزین کتب چاپی بود در کشورهای غربی که خود فضای مجازی را ایجاد کرده‌اند شاهد توسعه کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها نبودیم. وی در پایان بیان ضرورت مطالعه و عرضه کتب مناسب را برای رسیدن به وضعیت مطلوب ضروری دانست.

کتابشهر شهرکرد کجاست؟

فروشگاه کتابشهر شهرکرد واقع در خیابان شریعتی در مساحتی بالغ بر 120 مترمربع، علاوه‌بر عرضه بیش از 1000 عنوان کتاب، لوازم‌التحریر و هدایای فرهنگی را نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. لازم به ذکر است کتابشهر تنها کتابفروشی دارای کافه در استان است که محیطی مناسب برای گردهمایی و بحث و تبادل نظر اهالی کتاب را فراهم نموده است.