تجربه کتابفروشی هوشنگ مرادی کرمانی | معرفی کتاب شما که غریبه نیستید

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۲۷ مهر ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

هوشنگ مرادی کرمانی را بسیاری از ما به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می‌شناسیم. مستقیم از این جهت که به سراغ کتاب‌های او رفته ایم و غیر مستقیم هم از جهت تاثیری است که او بر سینما داشته، بر اساس کتاب‌های او فیلم و سریال‌های خاطره انگیزی ساخته شده است. 16شهریور زادروز هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده‌ی دوست داشتنی ایرانی. تصمیم گرفتیم تا امروز زندگینامه ای که خودش نوشته است را به شما معرفی کنیم؛ شما که غریبه نیستید!

اول؛ کتاب شما که غریبه نیستید

هوشنگ مرادی کرمانی عنوان زندگی‌نامه خودنوشت خودش را «شما که غریبه نیستید» انتخاب کرده است. راوی که این بار خود آقای مرادی کرمانی است و بیشتر رویدادهای زندگی خودش را که از قضا سخت و تاثیرگذار هم هستند از زبان خودش برای خواننده روایت می‌کند. او در زندگی خودش با فقر مادی و فرهنگی، ضربه‌های عاطفی و روحی دست و پنجه نرم کرده است و با شیطنت‌هایی که در بچگی تجربه کرده یکنواختی زندگی‌اش را از بین می‌برد. کتاب برای نوجوان‌‌ها که بیشتر مخاطبان او را تشکیل می‌دهند می‌تواند یک الگو را در اختیارشان بگذارد. شما که غریبه نیستید در سال 1384 برگزیده شورای کتاب کودک و در 2006 در کاتولوگ کلاغ سفید کتابخانه بین‌المللی کودکان معرفی شده‌است. این کتاب را نشر معین منتشر کرده و قیمت آن هم 90هزار تومان است.

دوم؛ هوشنگ مرادی کرمانی هم کتابفروش بوده!

هوشنگ مرادی کرمانی در صفحات 293 و 294 کتابش به تجربه کتابفروش بودن خودش در دوره‌ای اشاره می‌کند، آن را بخونید؛

سمندر قدغن کرده بود که دهن به دهن مشتری‌ها نشوم، می‌گفت:
- مشتری‌های ما، برعکس کاسب‌های دیگه، معمولاً آدم‌هایی بی‌پول، گیج و حواس‌پرت و پرحرف و نق نقو، با آرزوهای دور و دراز هستن، که باید زود ردشون کنی، وگرنه بیچاره‌ات می‌کنن تا یه کتاب بخرن و یه شی‌صنار بگذارن کف دستت. اشاره می‌کرد به سبزی ‌فروشی که آن‌ور خیابان بود: ببین مشتری اون وقتی کدو بادمجون می‌خره، به سبزی‌فروش سفارش نمی‌کنه که کدو و بادمجان چیز خوبیه، بخور! ولی هرکس از ما فلان کتاب و مجله رو می‌خره کلهٔ مارو می‌خوره، پیله می‌کنه و بحث می‌کنه که حتماً ما هم باید اون کتاب و مجله رو بخونیم تا عاقبت بخیر بشیم، عقلمون زیاد بشه و دنیارو عوض کنیم. حالیشون نیست که ما کاسبیم، بیکار نیستیم کتاب بخونیم. نونمون آماده نیست. بیچاره‌ها از بس سرشون تو کتابه دور و برشون‌ رو نمی‌بینن. زیاد بهشون رو نده. گرچه خودت هم عین اونایی. سر تکان می‌داد و حرص می‌خورد از دست جماعت کتابخوان.

 

سوم؛ خرید کتاب «شما که غریبه نیستید»:

برای تهیه و خرید این کتاب‌ها می‌توانید به شعب کتابشهر ایران در سراسر کشور مراجعه کنید، یا این که به سراغ کتابفروشی محله خودتان بروید.