یادداشت‌هایی شبیه به سفرنامه | معرفی کتاب ماوراء مرز

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۲۷ مهر ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

سفرنامه خوب این روزها خوانده اید؟ اگر جواب‌تان به این سوال منفی است برای‌تان یک پیشنهاد خوب داریم. کتاب "ماوراء مرز" نام جدیدترین کتاب انتشارات «چاپ و نشر بین الملل» است. امروز تصمیم گرفته‌ایم تا این کتاب را به شما معرفی کنیم تا با یک کتاب به سرزمینی سفر کنید که برای ما ایرانی‌ها کمتر شناخته شده است.

خراسان و ماورا؛

احسان صفرزاده 2بار به تاجیکستان سفر کرده، سرزمینی که در گذشته‌های دور بخشی از ایران بوده و حالا مرزها باعث جدایی آن شده اند. وقتی این کتاب را می‌خوانید متوجه میشوید که با یک سفرنامه رو به رو نیستید! این کتاب بیشتر شامل یادداشت‌ها و خاطراتی است که رنگ و بوی سفرنامه هم دارند؛ حاصل سفرهایی به سرزمین ماوراء نهر. خود نویسنده میگوید هدفش از انتشار این یادداشت‌ها افزایش شناخت مخاطب از این بخش از خراسان و ماوراء نهر بوده است. حاصل دوبار سفر به این سرزمین همین کتابی است که در دست داریم. کتابی که دو فصل دارد. فصل اول این کتاب یادداشت‌های سفر به بخشی از خراسان و ماوراءالنهر است که امروزه آن را تاجیکستان میخوانیم. فصل دوم کتاب حاصل سفری است که ده سال بعد مجدد به این سرزمین داشته و خواننده را با اوضاع و احوال تاجیکستان امروز آشنا می‌کند. یکی از خوانندگان این کتاب در شبکه‌های مجازی نوشته است؛ «اگر دوست دارید خیلی ساده و صمیمی به تاجیکستان سفر کنید این کتاب رو بخونید. اگر میخواید با مردم تاجیکستان و طرز فکرشون اشنا بشید. اگر میخواید لذت ببرید این کتاب رو حتما بخونید. کتاب روان و گیراییه.»

درباره کتاب دیگر چه می‌دانیم؟

کتاب نثری روان دارد و گاهی هم نویسنده زبان‌ش طنز می‌شود. در انتهای کتاب هم عکس‌هایی که نویسنده از این سرزمین گرفته است را میتوانید ببیند. میشود گفت که برای هرکسی در کتاب یک ماجرا نوشته شده و هر ماجرایی یک تصویر و عکس دارد. شرکت چاپ و نشر بین الملل این کتاب را با قیمت 36هزارتومان روانه بازار کرده است. 222صفحه را یک نفس می‌خوانید.

کتاب ماوراء مرز را از کجا بخریم؟

برای تهیه این کتاب میتوانید به شعب کتابشهر ایران در سراسر کشور مراجعه کنید.