امام موسی صدر و کتاب‌هایی که از او می‌گویند | معرفی 4 کتاب برای آشنایی با امام موسی صدر

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۲۷ مهر ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

"عصایت را به زندان بزن موسی" تا باز هم به امید زنده بودن تو ایامی را بگذرانیم. امروز سالروز ربوده شدن امام موسی صدر است، آخرین بار او را در لبنان و در کنار معمر قذافی مشاهده کردند و بعد از آن دیگر خبری از او به دنیا مخابره نشد. موسی صدر هر کجا که باشد، زنده و یا خدایی نکرده و زبان‌مان لال کشته شده باشد یاد و کلام او همیشه همراه ماست. به مناسب سالروز ربوده شدن این مرد تصمیم گرفتیم تا 4کتاب به شما معرفی کنیم تا کمکی باشند برای معرفی بهتر و واقعی‌تر او به ما؛ در ادامه با کتابشهر ایران همراه باشید.

1. آنچه خود گفت: یک مصاحبه 110دقیقه‌ای با امام موسی صدر

"مونا مکی" برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد خود که موضوع‌ش امام و شیعیان بوده است به سراغ امام موسی صدر می‌رود تا مصاحبه‌ای با ایشان داشته باشد. در این مصاحبه موسی صدر ابتدا از زندگی خودش می‌گوید و سپس از دلایل هجرت‌ش به لبنان و وضعیت ایران آن زمان ایران و لبنان و تلاش‌ها و اقدامات و دستاوردهای خود سخن می‌گوید. زمانی که این مصاحبه صورت گرفت درست یک سال پیش از ربوده شدن امام موسی صدر است، او در این زمان در تلاش برای ساختن لبنانی نو و به دور از فرقه‌گرایی بود. امام موسی صدر به خوبی در این گفت و گو از اندیشه‌ها و دیدگاه‌‌های خود ، برنامه‌ریزی و تلاش همه جانبه برای ساختن لبنان و رفع تبعیض در آنجا صحبت کرده. این کتاب توسط مهدی فرخیان ترجمه شده و توسط انتشارات موسسه امام موسی صدر منتشر شده است. قیمت این کتاب هم 17/500تومان است.

2. گزارش کمیته پیگیری سرنوشت امام موسی صدر از ربودن تا به امروز : یک گزارش تمام و کمال

کمیسیون اصل 90مجلس در سال 1387 گزارش تحقیقات خودش را پیرامون موضوع ربوده شدن امام موسی صدر منتشر کرد. این که در 9فصل گزارش مستندی از علل سفر امام به لیبی را جمع آوری کرده است و بعد به سراغ گزارش‌های امنیتی مفصلی از مقامات لبنان و ایتالیا را ارائه کرده است. علاوه بر این‌‌ها در همان سال‌ها جنبش امل و مجلس اعلای شیعیان در پاسخ به ادعاهای کذب مقامات لیبی گزارشی را منتشر کردند این گزارش هم در این کتاب آمده. اگر به وقایع پس از ربوده شدن امام موسی صدر علاقه دارید خواندن این کتاب را از دست ندهید. این کتاب توسط کمیسیون اصل 90مجلس شوای اسلامی منتشر شده و قیمت آن هم 7هزارتومان است.

3. هفت روایت خصوصی از زندگی سید موسی صدر: امام موسی صدر کمی شخصی‌تر

حبیبه جعفریان از نویسندگان خوب کشورمان این بار به سراغ نزدیکان امام موسی صدر رفته است تا روایت آن‌ها را از ایشان بازگو کند؛ روایت‌هایی از دل روابط خانوادگی و دوستانه امام موسی صدر! در این کتاب مصاحبه‌ها و گفت و گوهایی با پری خانم (همسر امام)، صدری (صدرالدین صدر، فرزند ارشد امام)، حورا (دختر ارشد امام)، علی صدر (برادر امام)، خواهرها (طاهره، فاطمه، ربابه و زهرا صدر)، خواهر هشتم (فاطمه صدرعاملی، خواهرزاده امام) و ام غیاث (دوست خانوادگی) داشته که هر کدام از نگاه خود امام موسی صدر را توصیف کرده و بخشی از خاطرات خود را گفته‌اند. سخنان ملیحه (کوچک‌ترین فرزند امام) نیز با عنوانِ روایتِ بعد، در این کتاب آمده است. قیمت این کتاب 35هزارتومان است.

4. فلسفه تربیتی امام موسی صدر: تربیت انسان مهم است!

کتاب فلسفه تربیتی امام موسی صدر نوشته معصومه عبدلی است. این کتاب مشتمل بر چهار فصل است و با مقدمه دکتر خسرو باقری آغاز می‌شود. در فصل اول به مبانی انسان‌شناسانه امام موسی صدر پرداخته شده و بر دو مبنای شاخص در اندیشه صدر یعنی انسان محوری و اجتماع محوری تاکید می‌شود و ویژگی عمل‌گرایی صدر به نحوی مفصل مورد بحث قرار می‌گیرد. در فصل دوم شاخصه‌های مهم رفتاری صدر یعنی هویت‌بخشی به شیعیان، همزیستی مسالمت‌آمیز با دیگران و وحدت‌طلبی مطرح شده و به روش‌های تربیتی صدر در تحقق این ویژگی‌ها اشاره می‌شود. در فصل سوم به فلسفه تربیتی صدر پرداخته شده و بر اساس آنچه که از مبانی فکری صدر در فصل اول و شاخصه‌ها و روش‌های تربیتی او در فصل دوم آمده است، مبانی و اصول و روش‌های تربیتی برای نظام تعلیم و تربیت تبیین می‌شود. در فصل چهارم نیز جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مباحث فوق ارائه می‌شود. این کتاب توسط انتشارات علمی و فرهنگی و با قیمت 50هزارتومان به چاپ رسیده است.

تلاش کردیم در این بسته معرفی به سراغ کتاب‌هایی برویم که بیشتر مخاطبان را با امام موسی صدر آشنا کند. یعنی مخاطب با خواندن آن‌ها با شیوه و سبک زندگی ایشان و همچنین اندیشه او آشنا شوند. شما کدام یک از این کتاب‌‌ها را خوانده اید؟

برچسب ها :