از سی و نهمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی چه می‌دانیم؟

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۲۷ مهر ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

آن طور که در خبرهای منتشر شده آمده سی و نهمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی که هدف آن حمایت و تشویق اهای صنعت نشر سرار کشور است در بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد. این جایزه به ناشران، مصححان، مترجمان و مولفان ایرانی اهداء خواهد شد.  

فراخوان جایزه امسال و قوانین ارسال آثار؛

به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، دبیرخانه این جایزه از اهالی نشر و کتاب ایران دعوت می‌کند تا با مراجعه به وبسایت این جشنواره کتاب‌های پیشنهادی خود را تا 31شهریورماه به دبیرخانه ارسال کنند. بر اساس فراخوان منتشر شده آثار ارسالی باید در سال 1399 منتشر شده باشند و ار طرفی جزو کتاب‌های درسی و عکس برداری شده نباشند تا مورد پذیرش دبیرخانه قرار بگیرند. در این جشنواره مثل سال‌های گذشته به کتاب‌های داستان کوتاه، داستان بلند و رمان بزرگسال، نقد ادبی، مستند نگاری، شعر بزرگسالان و شعر کودک و نوجوان به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل احمد و جشنواره شعر فجر فرصت بررسی داده نخواهد.

تاریخچه جایزه کتاب سال جمهوی اسلامی؛

اولین بار این جایزه در سال 1334 هجری شمسی به 11کتاب برگزیده که در سال 1332 منتشر شده بودند تعلق گرفت اما از آن سال به بعد هر ساله طی یک فراخوان از نویسندگان و مترجمان و مولفان دعوت می‌شود تا 5نسخه از کتاب‌های خود را برای این دبیرخانه ارسال کنند. این جایزه تا سال 1356 هـ . ش. در رشته های علوم و فنون، ادبی، علوم انسانی و علوم اجتماعی ـ تربیتی کودکان و نوجوانان به برندگان اهدا می شد. این جایزه اما از سال 1356 با افزایش و قوت گرفتن وقایع انقلاب و حرکت های مردمی، اهدای این جایزه به تعویق افتاد و چهار سال بعد در سال 1361 دوباره این موضوع در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد و در سال 1362 آیین نامه نحوه انتخاب کتاب سال توسط سیدمحمد خاتمی، وزیر وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصویب شد. از آن به بعد هر سال در دهه فجر مراسم اهدای جایزۀ کتاب سال برگزار می‌شود.

برگزیدگان دوره سی و هشتم جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی چه کتاب‌هایی بودند؟

در دوره پیشین این جایزه کتاب‌‌های «عقل و وحی در اسلام: راه‌های شناخت در تفسیر فخر رازی بر قرآن کریم»، «یادداشت‌های پارس»، «ذاتی‌بودن و ضرورت: ابن‌سینا و سنّت ارسطویی»، «هنر «اسلامی» چیست؟ در میانۀ ادراک و دین» برگزیده اعلام شدند.