غدیر در میان کتاب‌ها | پیشنهاد 14 کتاب به مناسبت عید غدیر

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۲۷ مهر ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

عید غدیر برای کتاب‌ها هم عید بزرگی است. گاهی اوقات هر نویسنده‌ای را در ذهن‌مان با این موضوع می‌سنجیم که کتابی با موضوع امام علی نوشته است یا نه؟ اگر نوشته بود می‌فهمیم که کتاب‌های دیگر او خواندنی هستند. هرچند که این قاعده برای همه قابل تعمیم نیست، اما دوست داریم تا بیشتر این گونه باشد و پاشنه به روی همین درب بچرخد. تصمیم گرفته‌ایم تا 14کتاب به مناسب عید غدیر و این مناسبت مهم به شما معرفی کنیم. کتاب‌ها برای خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسالان دسته بندی شده اند تا شما انتخاب راحت‌تری داشته باشید.

2کتاب پیشنهادی برای خردسالان با موضوع غدیر خم؛

دست های مهربان:
اشعار کودکِ این شاعر همان حال و هوایی را دارند که اشعار بزرگسالش دارند با همان عیار شعرهای دیگر او که از همان احساس و معرفت برآمده‌اند با این تفاوت که زبان کودکانه دارند. شاعر این کتاب آقای سید حمیدرضا برقعی است و توسط نشر شهید کاظمی به بازار نشر راه پیدا کرده. قیمت آن هم 10هزارتومان است.

بچه ای که نمی خواست آدم باشد:
بچه، شتری است که عاشق خاطره‌جمع‌کردن است؛ اما دوستش آدی فقط دنبال بازیگوشی است. بچه لابه‌لای خاطراتش از مرد مهربان و قصه غدیر هم می‌گوید. این کتاب داستانی جذاب است که درون‌مایه دینی دارد و کودکان را با تاریخ اسلام آشنا می‌کند. نویسنده این کتاب خانم زهرا موسوی است و توسط نشر مهرستان با قیمت 30هزارتومان به چاپ رسیده است.

2کتاب پیشنهادی برای کودکان با موضوع غدیر خم؛

خبر بزرگ:
کتاب خبر بزرگ مجموعه داستان‌های کوتاهی از سیده زهرا برقعی است. او در این داستان‌ها از زبان راویان مختلف، داستان عید سعید غدیر خم را بیان کرده است. داستان‌های کتاب خبر بزرگ از زبان موجودات مختلف روایت می‌شوند. نشر سروش این کتاب را با قیمت 40هزارتومان به چاپ رسانده است.

داستان مصور غدیر:
کتاب «داستان مصور غدیر» واقعه غدیر خم، مهم‌ترین لحقظه تاریخ پس از بعثت پیامبر اکرم(ص) را با بهره‌گیری از معتبرترین منابع تاریخی، در قالب جذاب کمیک استریپ گنجانده است. این کتاب توسط نشر آثار سبز به چاپ رسیده و قیمت آن 90هزارتومان است.

2کتاب پیشنهادی برای نوجوانان با موضوع غدیر خم؛

در مسیر غدیر:
در این کتاب واقعه غدیر از ابتدای سفر حجه الوداع پیامبر همراه مسلمانان به مکه تا اعلام ولایت امیر المومنین توسط پیامبر در برکه غدیر وفرجام آن به طور داستانی ویژه نوجوانان روایت شده است. این کتاب به قلم علی باباجانی و توسط نشر بهاردل‌ها با قیمت 10هزارتومان به بازار کتاب راه یافته است.

جان جهان:
چند روزی است که خبرِ رحلتِ پیامبر بر زبان ها افتاده است. گویی دفتر عمر پیامبر، به ورق های پایانی رسیده است و دیر نیست که او از گذرگاه دنیا بگذرد. از یادگار آخرین پیامبر چه کسی مراقبت خواهد کرد و دین او، چگونه ماندگار و فراگیر خواهد شد؟ نویسنده این کتاب به قلم سعید روح افزا و توسط نشر دفتر نشر فرهنگ اسلامی با قیمت 15هزارتومان به چاپ رسیده است.

8کتاب پیشنهادی برای بزرگسالان با موضوع غدیر خم؛

تنها راه رستگاری:
کتاب حاضر دربردارنده متن خطبه ی غدیر به همراه ترجمه و مقدمه ای کوتاه به قلم سید مهدی شجاعی است. این کتاب توسط انتشارات نیستان به چاپ رسیده و قیمت آن 17هزارتومان است.

انسان آسمان:
«انسان آسمان»مجموعه ای از سخنرانی ها و نوشته های امام موسی صدر دربارۀ امیرالمومنین، علی(ع) در آن منتشر شده است. امام صدر در این مجموعه گفتارها نگاهی ویژه به مسائل مختلفی، همچون زندگی و شهادت امیرالمومنین، ویژگی های فردی و اخلاقی ایشان، واقعۀ غدیر، مفهوم ولایت و وظایف و مسئولیت های شیعیان دارد.

دویدن تا مردی که جلوتر است:
کتاب حاضر رمانی است عاشقانه و مذهبی که در دو زمان حال و گذشته روایت می شود و در وصف دلدادگی دو دلداده به نام های سلما و تیهان است. این کتاب به قلم سید محمدسادات اخوی است و توسط نشر کتابستان با قیمت 30هزارتومان به دست خوانندگان میرسد.

1001 فضیلت از امیرالمومنین علی
بیان مستندات فضایل امیرالمومنین امام علی(ع) در کتب روایی اهل سنت و هم چنین دیدگاه های علمای این مذهب در این زمینه است. نویسنده که مخاطب خود را برادران اهل سنت قرار داده، مطالبی را از برجسته ترین علمای آن ها در قرن های گذشته، اعم از تاریخ نویسان مشهور، متکلمین به نام، دانشمندان علوم حدیث، فقها و مفسران در اعصار مختلف، آورده است. این کتاب توسط انتشارات سعید نوین و با قیمت 85هزارتومان به چاپ رسیده است.

مسیح اسلام:
کتاب گام به گام با درقالب روایات و داستانک و با بیانی ساده و قابل فهم به بیان فضائل مولا علی علیه السلام در منابع اهل سنت می پردازد. این کتاب توسط علی قهرمانی نوشته شده و نشر جمکران با قیمت 30هزارتومان آن را روانه بازار کرده است.

گزارش لحظه به لحظه از واقعه غدیر:
این کتاب دارای بخش هایی با عناوین عظمت غدیر، از مدینه تا غدیر، سخنرانی غدیر و مراسم سه روزه در غدیر است که با مقدمه «غدیر داستان اعتقاد» به چاپ رسیده است. این کتاب در قالب ادبیات داستانی اما کاملا مستند تنظیم شده است و از عنصر خیال به دور است. نویسنده این کتاب  محمدباقر انصاری محلاتی است و توسط نشر دلیل ما با قیمت 80هزارتومان به چاپ رسیده است.

هزار نکته از الغدیر:
گردآوری مجموعه معارفی از کتاب"الغدیر" تألیف علامه عبدالحسین امینی و احتجاجات ایشان در اثبات ولایت و امامت امیرالمومنین علی(ع) است. قیمت این کتاب 125هزارتومان است و توسط نشر حبیب روانه بازار شده است.

فرشته ای در برهوت:
«فرشته ای در برهوت»، روایت داستانی دختری اهل سنت سیستان و بلوچستان است که عاشق پسری از شیعیان می شود؛ جلسه خواستگاری او به اثبات حقانیت امیرمؤمنان علی (ع) می گذرد و خانواده دختر را متحول می کند. این جلسه با تعصب بزرگ خاندان او به چالش کشیده می شود. نویسنده این کتاب مجید پورولی کلشتری است و توسط نشر عهدمانا با قیمت 15هزارتومان به چاپ رسیده است.

کتاب‌ها را از شعب کتابشهر ایران بخواهید!

 برای تهیه و خرید این کتاب‌ها می‌توانید به شعب کتابشهر ایران در سراسر کشور مراجعه کنید.