9کتابی که شما را با افغانستان و مردمان این سرزمین آشنا می‌کنند

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۲۷ مهر ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

نزدیک اما غریب!

افغانستان هر چه قدر هم همسایه نزدیک ما باشد باز هم برای ما ناشناخته و غریب است. کشوری که مطابقت فرهنگی زیادی با ما دارد و این روزها مجدد به صدر اخبار ایران و جهان بازگشته اما هنوز هم ناشناخته است. تصمیم گرفته‌ایم تا 9کتاب به شما معرفی کنیم که با خواندن آن‌ها با این سرزمین و مردمان آن‌جا بیشتر آشنا می‌شوید.

و اما 9کتاب پیشنهادی:

1. سفر به سرزمین آریایی‌ها
امیر هاشمی مقدم در «سفر به سرزمین آریایی‌ها» از سفر خود به کشور افغانستان، همسایه شرقی کشور و بخش همیشگی و جدایی‌ناپذیر قلمرو فرهنگی سرزمین ایران و «خراسان بزرگ» نوشته‌است. این کتاب توسط انتشارات سپیده باوران منتشر شده و قیمت آن 40هزار تومان است.

2. طالبان، خاستگاه و مبانی فکری
با توجه به تأثیر گذاری جنبش طالبان در حوزه مسائل فکری، سیاسی و فرهنگی منطقه و جهان اسلام و نیز اهمیت تحولات افغانستان به عنوان کشور دوست و همسایه ایران، بررسی مبانی فکری طالبان منشأ و نحوه شکل گیری این اندیشه موضوعی است قابل اهمیت که مطالعه آن می تواند برای مخاطبان پرسشگر ما سودمند باشد. این کتاب توسط نشر کانون اندیشه جوان به چاپ رسیده و قیمت آن 18هزار تومان است.

3. جانستان کابلستان
رضا امیرخانی با نگارش سفرنامه‌اش از افغانستان ما را با زندگی مردمان همسایه‌مان آشنا می‌کند. او در کتاب جانستان کابلستان ، روایت سفر به افغانستان جنبه‌های مختلف چهار شهر این کشور همسایه که جنگ‌زده و زخم‌خورده است، را روایت می‌کند. این کتاب توسط نشر افق منتشر شده است و قیمت آن 53هزار تومان است.

4. فرمانده مسعود
ژیلا بنی یعقوب با سابقه‌ی طولانی مدت در منصب روزنامه نگاری، طی سفرهای چندین و چند ساله و طولانی موفق شد با مجموع سی و سه نفر از نزدیک ترین آشنایان مسعود دیدار کند تا شرحی از زندگی و افکار شخصی او را سوای عملکرد سیاسی و موقعیت نظامی اش در کتابی به نام فرمانده مسعود به رشته ی تحریر در بیاورد. این کتاب توسط نشر پارسه به چاپ رسیده و قیمت آن 110هزار تومان است.

5. هرات: بررسی آثار باستانی و تاریخی از دوره تیموریان تا تشکیل کشور مستقل افغانستان
نویسنده در کتابش پس از یک سفر دو روزه به افغانستان که به قول خودش امنیتی ترین کشور دنیاست، مشاهدات و تجربیات خودش را از فرهنگ و تاریخ این کشور آورده است. این کتاب به قلم مریم مهدوی اصل نوشته شده است و توسط انتشارات موسسه فرهنگی هنری زیتون اصل روانه بازار شده است.

6. در پایتخت فراموشی
کتاب «در پایتخت فراموشی» خاطرات محمدحسین جعفریان است که در اولین سالگرد احمدشاه مسعود به همراه بهروز افخمی و تعدادی از مقامات افغانی در کشور افغانستان حاضر بوده است. این کتاب سفرنامه را انتشارات سوره مهر به چاپ رسانده و قیمت آن 33هزار تومان است.

7. از دشت لیلی تا جزیره مجنون
کتاب از دشت لیلی تا جزیره‌ی مجنون نوشته محمد سرور رجایی است. این کتاب به خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس می‌پردازد و روابط ما با کشور دوست و همسایه‌مان را در دوران بحران نشان می‌دهد. این کتاب توسط نشر معارف به چاپ رسیده و قیمت آن 45هزار تومان است.

8. ابوباران
این کتاب خاطرات شهید مصطفی نجیب، دفتردارِ شهید علیرضا توسلی معروف به «ابوحامد» فرمانده و بنیانگذار تیپ فاطمیون را روایت می‌کند. این کتاب توسط نشر خط مقدم روانه بازار شده و قیمت آن 44هزار تومان است.

9. طالبان، سپاهیان خدا در نبردی اشتباه
فهمی هویدی نویسنده سرشناس مصری و متفکر اسلام‌گرای جهان عرب در دوران طالبان، دوبار به افغانستان سفر کرد و خاطراتش را در کتاب طالبان، سپاهیان خدا در نبردی اشتباهی منتشر کرده است. این کتاب با ترجمه وحید خضاب و توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده. قیمت آن هم 40هزار تومان است.

کتاب‌ها را از شعب کتابشهر ایران بخواهید!

 برای تهیه و خرید این کتاب‌ها می‌توانید به شعب کتابشهر ایران در سراسر کشور مراجعه کنید.