پاییز بهار من است | معرفی کتاب "پاییز آمد" نوشته گلستان جعفریان

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۲۷ مهر ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

تصمیم گرفته‌ایم تا کتابی که همین چند روز پیش رونمایی شد را به شما معرفی کنیم. یک معرفی کامل که زیر و بم کتاب را برای شما نمایان می‌کند. کتاب جدید گلستان جعفریان را که انتشارات سوره مهر چاپ کرده روایت زندگی و خاطرات فخرالسادات موسوی و همسر شهیدش است. در ادامه از این کتاب و ماجرای آن می‌گوییم.

1.درباره کتاب چه می‌دانیم؟

«پاییز آمد» روایت زندگی همسر شهید احمد یوسفی است. فخرالسادات موسوی که همسر شهیدش معلم او بوده است در این کتاب برای مخاطب از آنچه برایشان رخ داده از ازدواج تا شهادت شهید یوسفی آرا بازگو کرده.

2.چرا نویسنده به سراغ این سوژه رفت؟

نویسنده می‌گوید؛ نکته‌ای که در خاطرات نظر من را جلب کرد این بود که این پاسدار که معلم این خانم بوده از لحظه‌ای که روبه‌روی ایشان می‌نشیند و از خانم فخرالسادات موسوی در حالی که 10 سال از ایشان بزرگ‌تر بوده خواستگاری می‌کند، این نکته را هم می‌گوید که من می‌روم و شهید می‌شوم و در این شک نکن، چون این هدف و آرمان من است و اگر پیشنهاد من را قبول کنی، در واقع با کسی ازدواج می‌کنی که ممکن است او را از دست بدهی و در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن است من قطع نخاع شوم و تو تا آخر عمر مجبور شوی که بار من را بدوش بکشی.

3.چرا این نام برای کتاب انتخاب شده؟

در واقع «پاییز» برای این زن، بهار عشق است و خودش می‌گوید که احمد در پاییز متولد شد، در پاییز با هم عقد ازدواج بستیم و در پاییز هم به شهادت رسید و سه تا پاییز خیلی برای این دو آدم و زندگی معنا دارد و همان‌طور که این زن می‌گوید هنوز در سن 60 سالگی پاییز، بهار این زن است و رنگ‌هایی که پاییز دارد، گرما‌بخش عشقی است که بین این دو بوده است.

4. بخشی از کتاب

"سی‌وپنج سال می‌گذرد؛ اما هنوز پاییز که می‌آید نمی‌دانم از آتش مهری که بر جانم انداخته غمگین باشم یا مسرور. به برگ‌های زیبا و رنگارنگ می‌نگرم، با من ســــخن می‌گویند، زیبایی مرگ ما از زیبایی زندگی ماست... آری... پاییز برای من بغضی تمام نشدنی دارد. تب‌ولرزی است که حس آشنایش گرمابخش وجود من است. هنوز و همیشه نگاهم شور دیدنش را می‌ریزد و مرا بر سر دوست‌داشتنی‌ترین دوراهی ماندن و رفتن رها می‌کند. اصلاً پاییز بهار من است، وقتی شکوفه می‌زند زخم‌های دلم در خزان فصل‌ها... او به من آموخت هر آمدنی رفتنی دارد؛ اما زیبا رفتن کار پاییز است. "

خرید کتاب پاییز آمد از شعب کتابشهر ایران!

 برای تهیه و خرید این کتاب‌ می‌توانید به شعب کتابشهر ایران در سراسر کشور مراجعه کنید.