از نخستین "جایزه کتاب روایت پیشرفت" چه می‌دانیم؟ | برگزیدگان دوره نخست "جایزه کتاب روایت پیشرفت"

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۲۷ مهر ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

یک جایزه برای روایت پیشرفت ایران؛

می‌خواهیم از یک جایزه به شما بگوییم، جایزه‌ای برای روایت پیشرفت ایران در همه حوزه‌ها. بعضی پیشرفت را فقط در صنعت می‌دانند اما وقتی به برگزیدگان این جایزه نگاهی انداختیم متوجه شدیم که به درستی برگزارکنندگان این جایزه فضا و شرایط پیشرفت را درک کرده‌اند. مراسم اختتامیه نخستین جایزه کتاب پیشرفت عصر 20 شهریورماه، با حضور جمعی از اهالی قلم در حوزه هنری برگزار شد.

درباره جایزه کتاب روایت پیشرفت چه می‌دانیم؟

در سایت‌شان درباره رویداد نوشته اند:
"یک جستجوی ساده در حالی که انقلاب اسلامی ایران در دهه چهارم حیات پر فراز و نشیب خود به سر می‌برد؛ اما پیشرفت‌ها و پسرفت‌های کشور در این سالها به نحو شایسته روایت نشده‌است؛ چه بسیارند چالش‌هایی که با مجاهدت‌، اراده و نوآوری‌های مردان و زنان ایرانی پشت سر گذاشته شده ولی عدم ثبت و روایت مسائل و شیوه حل آنها، محققان را به جست وجوی راه حل، در دریای نظریات واداشته، در حالی که با استفاده از بال تجربه­های متفاوت کشور، می­توان راه عبور از این چالش‌ها را به کار بست؛ و چه بسیارند تجربه ­هایی که با شکست مواجه شده­اند، ولی به دلیل عدم روایت و بازخوانی، دگرباره آزموده می­ شوند.
چند سالی است که پژوهشگران و نویسندگانی با دغدغه روایت تجربه حرکت کشور در مسیر پیشرفت، آثاری را تولید کرده‌اند ولی ناگفته ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که روایت شده، لذا بر آنیم تا با همراهی و هم افزایی صاحبان تجربه، محققان، نویسندگان و ناشران، روایت پیشرفت را به جریانی در عرصه نشر تبدیل کنیم؛ «جایزه کتاب روایت پیشرفت» گام نخست ما در این راستا می‌باشد. این رویداد توسط انجمن روایت پیشرفت که سازمانی مردم نهاد، متشکل از فعالان حوزه روایت پیشرفت است برگزار می­ شود."

آماری از برگزاری نخستین دوره جایزه کتاب روایت پیشرفت؛

به گفته محمد نمازی، دبیر اجرایی نخستین جایزه کتاب پیشرفت؛ «تقریباً بیش از 100 اثر از طریق فراخوان و رصد حوزه نشر انتخاب شدند که در نهایت 41 اثر وارد مرحله داوری شد. با توجه به اینکه از نظر دبیرخانه درست نبود که آثار را فقط از یک منظر داوری کنیم، هیئت داوران در هر یک از بخش‌های مسابقه ترکیبی از این افراد بود: متخصص موضوع، نویسنده، مدیر فرهنگی، ناشر و فیلنامه‌نویس؛ بنابراین افراد صاحب‌نظر متعددی در جریان داوری آثار با این کتاب‌­ها مواجه شدند و این یکی از برکات این دوره از جایزه بود. ضمن اینکه برای داوری آثار فقط به داوری شخصی بر اساس فرم داوری بسنده نشد و جلسات بحث و بررسی مفصلی برای بررسی آثار برگزار شد.

محورهای برگزاری جایزه کتاب روایت پیشرفت؛

این جایزه در حوزه‌های تخصصی: «حکمرانی، مدیریت و اقتصاد، دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، دفاعی و امنیتی، علم و فناوری» و در قالب‌های:«خاطرات شفاهی، تجربه نگاری و ادبیات داستانی» برگزار شده است.

برگزیدگان دوره نخست جایزه کتاب روایت پیشرفت؛

در بخش علم و فناوری:
آرزوهای دست‌ساز
تندتر از عقربه‌ها حرکت کن/ سطح عمیق
از سرمای کازان تا شرجی خلیج فارس
در بخش
حکمرانی:
زنده‌ باد جهاد
رسم جهاد
نماینده تام الاختیار
در بخش
فرهنگی و اجتماعی:

بچه‌های قرن پانزدهم
برخیزید
به اضافه مردم

در بخش دفاعی امنیتی:
خط مقدم
صبح شام
ملاقات در فکه
در بخش
داستان و رمان:
اپلای

1 (5)
برچسب ها :