4 کتاب تازه در کتابفروشی‌های کتابشهر ایران | از «تاریخ شنیدن»، «بی بی سلطنت» تا مجموعه «متل‌های فارسی» و «این پسر من است»

user photo
سید محمدمهدی مرتضوی
۲۷ مهر ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

کتاب‌های تازه رنگ و بوی خاص خودشان را دارند! همگی جان تازه‌ای هستند برای بازار نشر و به کتابفروشی‌ها رنگ و بوی دیگری می‌دهند. تصمیم گرفته‌ایم تا هر روز کتاب‌های تازه و جدیدی که به کتابفروشی‌های کتابشهر ایران راه پیدا می‌کنند را  در کانال‌های تلگرام و بله به شما معرفی کنیم تا این کتاب‌ها بیشتر از پیش شناخته شوند و در پایان یک هفته از همه کتاب‌ها گزارشی تهیه کنیم و در سایت، کانال‌های تلگرام و بله کتابشهر ایران گزارشی این‌چنینی منتشر کنیم. این بار در این لیست کتاب‌های «تاریخ شنیدن»، «بی بی سلطنت»، مجموعه «متل‌های فارسی» و «این پسر من است» را به شما معرفی می‌کنیم. یکی از کتاب‌ها برای کودک و نوجوان و باقی کتاب‌ها برای بزرگسالان است.

معرفی کتاب‌ها؛

تاریخ شنیدن

پیتر زِندی موسیقی‌شناس و فیلسوف فرانسوی، در این کتاب قصد دارد «تاریخ انتقادی شنیدن» را روایت کند، این تاریخ‌نگاری نامتعارف نه با تحلیل نت‌های موسیقی، که با بررسی پرونده‌های قضایی به پیش می‌رود و متهمان اصلی آن نه آهنگسازان و شاهکارهایشان،‌ بلکه شنوندگانی‌اند که نحوۀ شنیدنشان را به دیگران منتقل می‌کنند. از نظر نویسنده شنیدن امری است شکل‌پذیر که در طول تاریخ تحت تأثیر دو عامل بوده است: نهادهای قانونی و ابزارهای شنیداری. نهادهای قانونی در راستای حمایت از حقوق مؤلف حد و مرزهایی برای شنیدن تنظیم می‌کنند و در نتیجه ضمن تثبیت مفهومی خاص از موسیقی، رژیم شنیداری خاصی را نیز ترویج می‌کنند. در این میان، فناوری‌ها و ابزارهای شنیداری (از گرامافون تا نرم‌افزارهای کامپیوتری) نیز جنایتکارانی بالقوه‌اند، زیرا شکل‌های جدیدی از شنیدن پدید می‌آورند که باعث مداخلۀ شنونده در اثر موسیقی می‌شود. از این رو، تاریخ شنیدن تاریخ انتقادی رژیم‌های شنیدن است. این کتاب را نشر دمان با قیمت 58هزارتومان منتشر کرده است.

بی بی سلطنت

کتاب بی‌بی سلطنت، آرزوی کودکانه‌ای است که بعد از سالها به واقعیت بدل شده است. این کتاب، داستان زحمات زنانی است که در برهه‌های مختلف تاریخ، نقشی متناسـب با جایگاه خود ایفا کرده‌انـد. اهمیت ثبت این خاطـرات به این دلیل است که هم تا به حال متأسفانه کتابی جامع و مؤثر در این موضوع منتشر نشده و اگر هم شده، مخاطب را در حد انتظار جذب نکرده است و هم اینکه خاطرات بی‌بی موقوف به شـخص او نیسـت و در تمام آنها از نقش و خدمـات و فعالیت دیگران هم نام برده شده است. در واقع، کتاب بی‌بی سلطنت، خاطراتی متنوع و جذاب دربارۀ چندین نفر است که بر بستر زندگی بی‌بی بنا شده است. برای آشنایی بیشتر مخاطب با فضای زندگی راوی کتاب و همچنین زبان شیرین او، تا جایی که متن اجازه می‌داد و خوانش را سخت نمی‌کرد، سعی شده از برخی اصطلاحات و جملات محلی استفاده شود تا حلاوت این زبان به کام خواننده نیز بنشیند و او را تحت تأثیر خود قرار دهد.  این کتاب را نشر روایت فتح با قیمت 42هزارتومان منتشر کرده است.

«مجموعه 7جلدی متل‌های فارسی»

طاهره ایبد برای کودکان بالای 4 سال مجموعه‌ای تدارک دیده که در هر جلد متل‌ها و هیچانه‌های فارسی‌ را دستمایه‌ی بازآفرینی داستانی قرار داده است. «اتل و متل و کوتوله»، «عر عر عره، تره یا کره؟»، «آن، مان، گاوهای ابری نباران!»، «هاجستم و واجستم، یک‌دسته‌گل، تو دستم»، «بارون میاد شرشر، گوشه‌به‌گوشه‌ی شهر»، «تاپ‌تاپ خمیر من کو؟ تشت پنیر من کو؟» و «عمو رنجیرباف و دزدهای کوه قاف» عنوان‌های این مجموعه‌ی متل‌واره‌ها هستند. این مجموعه 7جلدی را انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر کرده است.

این پسر من است

«این پسر من است» زندگی‌نامه مستند شهیدان «رسول جعفری و مهدی جعفری» نوشته «ندا رسولی» از سوی «انتشارات خط مقدم» منتشر شده است. این کتاب به زندگی این دو شهید می‌پردازد و در بخش‌هایی از این کتاب به روایاتی از زندگی مردمِ جنگ‌زده‌ی سوریه نیز اشاره شده است که تأثیرگذار است. این کتاب را نشر خط مقدم با قیمت 75هزار تومان منتشر کرده است.

کتاب‌ها را از شعب کتابشهر ایران بخواهید!

 برای تهیه و خرید این کتاب‌ها می‌توانید به شعب کتابشهر ایران در سراسر کشور مراجعه کنید.